Den Svenske Sømandskirke og Hirtshals Fyr danner rammen om en række inspirerende workshops, hvor alle kan deltage. Marie Schmidt Jensen vil guide deltagerne gennem teknikker inden for plantefarvning af garn. Her lærer man at bruge tørrede planter samlet i Hirtshals til at farve garnet. Deltagerne skal medbringe eget garn, der helst skal være hvidt eller lys gråt og bejdset i alun inden kurset. Marie tilbyder også at bejdse garnet for dem, der ikke har erfaring med det.
Kurset inkluderer også en introduktion til solfarvning, der ikke kræver opvarmning. Deltagerne får desuden en sandwich, kaffe/te, en snack, et 3-liters henkogningsglas til solfarvning og plantematerialer. Kurset er begrænset til maksimalt 8 deltagere, og finder sted både lørdag den 8. februar og søndag den 9. februar 2025 kl. 10:00 i Den Svenske Sømandskirke.
Strik dine egne smykkerMandag den 10. februar 2025 kl. 16:00 inviterer Lene Schøning til en workshop på Hirtshals Fyr, hvor man kan skabe små, finurlige smykker i strik. Uanset om man er erfaren strikker eller nybegynder, kan man deltage og lade kreativiteten blomstre. Deltagerne opfordres til at medbringe pinde, garn eller spændende materialer som sløjfebånd. Workshoppen inkluderer kaffe/te og en snack.
Freeform hækling og strikTirsdag den 11. februar 2025 kl. 18:00 byder Anna-Stina Billund velkommen til en workshop i freeform hækling og strik på Hirtshals Fyr. Her kan deltagerne udfordre deres tilgang til håndarbejde og lære de basale principper inden for freeform. For at få mest muligt ud af kurset, skal deltagerne kunne basal hækling og strikning. Medbring lidt rester og diverse størrelser pinde og nåle samt en saks. Workshoppen inkluderer kaffe/te og en snack og har plads til maksimalt 10 deltagere.
Alle disse workshops er en del af Festival Vinterstrik Hirtshals uge 7 & 8. For mere information og tilmelding, besøg Festival Vinterstrik Hirtshals.
Praktisk Information
Lørdag den 8. februar og søndag den 9. februar 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: Den Svenske Sømandskirke, Skagerakvej 2, 9850 Hirtshals
Mandag den 10. februar 2025
Tid: Kl. 16:00
Sted: Hirtshals Fyr, Fyret 2, 9850 Hirtshals
Tirsdag den 11. februar 2025
Tid: Kl. 18:00
Sted: Hirtshals Fyr, Fyret 2, 9850 Hirtshals
Arrangør: Vendsyssel - fritid for alle
Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her