Frisk gåtur med litterære smagsprøver i Hirtshals

dato

Som en del af opvarmningen til Naturmødet inviterer Hirtshals Bibliotek på en spændende gåtur i byens smukke omgivelser. Deltagerne kan nyde både natur og litteratur, når bibliotekarerne Lars og Frederik byder på en 7 km lang tur med litterære indslag og kaffe i det grønne.

Hirtshals Bibliotek tilbyder en unik mulighed for at kombinere natur og litteratur. Torsdag den 22. maj 2025 kl. 10:00 kan alle interesserede mødes ved biblioteket for at deltage i en inspirerende gåtur.

Litterære smagsprøver og kaffe i det fri

Undervejs på den 7 km lange rute vil bibliotekarerne Lars og Frederik præsentere deltagerne for litterære smagsprøver. Det er en oplagt mulighed for at få ny inspiration til læsning, mens man nyder den friske luft.

Der vil også blive serveret en kop kaffe i det grønne, som giver deltagerne en chance for at slappe af og nyde naturen.

Afslutning ved Naturmødet

Gåturen afsluttes ved Hjørring Bibliotekernes stand på Naturmødet, hvor der vil være mulighed for at udforske endnu mere litteratur og deltage i Naturmødets aktiviteter.

Arrangementet er gratis og kræver ingen tilmelding, så alle er velkomne til at deltage.

Praktisk information
Dato: Torsdag 22. maj 2025
Tid: Kl. 10:00
Sted: Hirtshals Bibliotek, Jørgen Fibigersgade 20, 9850 Hirtshals
Entré: Gratis
Målgruppe: Alle



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut